Poradnik użytkowania urządzeń wysokociśnieniowych – cz. II: Najczęściej popełniane błędy

Jakich błędów nie popełniać podczas korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych?

W drugiej części naszego poradnika skupiamy się na tym, jakich błędów należy unikać podczas użytkowania urządzeń ciśnieniowych. Dzięki poniższym poradom można uniknąć nie tylko zniszczenia czyszczonych powierzchni, ale także uszkodzenia samej myjki. Jeśli chcemy korzystać z niej przez długie lata, warto dowiedzieć się, jak o nią dbać.

Czyszczenie myjką wysokociśnieniową - najczęstsze błędy

Do najczęściej popełnianych przez użytkowników myjek wysokociśnieniowych błędów należą:

  1. Pozostawienie myjki z wodą wciąż obecną w układzie ciśnieniowym po zakończeniu użytkowania na dłuższy okres czasu. Dlaczego to niebezpieczne? Wyobraźmy sobie sytuację, że myjka spędza w garażu całą zimę. Woda w układzie (np. w pompie) zamarza, a prawa fizyki są nieubłagane – jej zwiększona pod wpływem mrozu objętość może uszkodzić wewnętrzne elementy myjki.

  2. Niezrzucanie ciśnienia po wykonanej pracy. Urządzenie, które pozostaje pod ciśnieniem przez dłuższy czas, szybciej się zużywa.

  3. Używanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę – to także może prowadzić do szybszego zużycia się urządzenia, ponieważ ciśnienie wewnątrz węża staje się zbyt wysokie.

  4. Korzystanie z nieodpowiednich środków czyszczących – należy stosować wyłącznie środki polecane przez producenta, w innym wypadku urządzenie można łatwo uszkodzić.

  5. Brak odpowiedniego filtra - bez niego do zaworów mogą dostać się np. ziarna piasku lub inne drobne zabrudzenia, co przyspiesza zużywanie się myjki i zmniejsza jej funkcjonalność.

  6. Niewłaściwe dobranie parametrów działania – czyszczenie wodą pod zbyt dużym ciśnieniem może uszkodzić powierzchnię lub pozbawić ją wierzchniej warstwy (np. farby, lakieru).

  7. Czyszczenie ciśnieniowe elementów, które powinno się myć ręcznie. Mimo że myjka wysokociśnieniowa ma dziesiątki zastosowań, nie zawsze wskazane jest jej użycie. Przykład? Podczas czyszczenia roweru nie powinno się kierować strumienia wody na łożyska pokryte smarem. Wypłukanie smaru skutkowałoby niewłaściwym działaniem takich elementów roweru jak suport, piasty, stery oraz wnętrza pedałów. Podczas czyszczenia roweru warto zmniejszyć ciśnienie i nie kierować strumienia bezpośrednio (więcej na ten temat piszemy tutaj: Mycie roweru z użyciem myjki wysokociśnieniowej).

Jeśli jeszcze nie wybrałeś urządzenia ciśnieniowego, które spełni Twoje oczekiwania, przeczytaj pierwszą cześć naszego poradnika: Jak wybrać myjkę wysokociśnieniową? Odpowiadamy tam na najczęściej pojawiające się w związku z ta kwestią pytania.

Komentarze (0)

Produkty dodane do listy życzeń
Produkt dodano do porównania

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne, spersonalizowanie reklam oraz integracja mediów społecznościowych. Zgoda ta jest dobrowolna, nie jest wymagana do korzystania z naszej strony internetowej i można ją w każdej chwili odwołać.