- News
- 0 polubień
- 87 odwiedzin
- 0 komentarzy
Przygotowania do nadejścia zimy trwają – także w ogrodach i na działkach. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w listopadzie?
Listopad to czas, kiedy przygotowuje się ogrody i działki do nadchodzącej zimy, wykonuje prace porządkowe i zbiera ostatnie warzywa, przygotowując grządki i rabaty na następny rok. Jakie konkretnie czynności powinny być wykonane wciągu kilku najbliższych tygodni?
Prace ogrodowe w listopadzie
Dotychczas opublikowaliśmy listę prac do wykonania w ogrodzie na wrzesień oraz na październik. Pora na kolejną dawkę cennych porad dla działkowców i właścicieli ogrodów. Lista zadań na listopad nie jest długa. Ta część jesieni to głównie prace porządkowe i przygotowanie ogrodu na nadejście zimy.
Porządkowanie rabat – w listopadzie należy oczyścić rabaty z opadłych liści, powycinać chore pędy (np. w przypadku róż) lub pędy dwuletnie krzewów owocowych, które nie będą już owocowały (np. malin). Jest to też czas porządkowania tuneli foliowych i szklarni, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.
Grabienie liści – dopóki liście spadają z drzew, trzeba stale dbać o ich regularne zgarnianie, zwłaszcza jeśli są to liście drzew owocowych - aby zapobiec rozwinięciu się chorób grzybowych. Dla ułatwienia można w tym celu użyć dmuchawy.
Zbiór ostatnich warzyw – listopad to czas zbioru ostatnich warzyw korzeniowych (np. selera, marchwi, pietruszki) oraz kapustnych (kalafior, kapusta). Po ostatnich zbiorach należy uporządkować grządki – resztki roślinne przeznaczyć na kompost, a ziemię przekopać, pozostawiając ją najlepiej w dużych bryłach (nie grabić).
Ostatnie koszenie – jeśli trawnik jest jeszcze zielony i rośnie, a pogoda sprzyja, na początku listopada można wykonać ostatnie koszenie trawy przed zimą.
Przygotowanie sadzonek – jeśli planujemy na wiosnę zasadzić drzewa liściaste, listopad jest czasem pobierania pędów na sadzonki. Zanim nadejdą mrozy, wybieramy jednoroczne, zdrewniałe pędy. Należy je podzielić na odcinki długości ok. 20 cm i przez zimę przechowywać w chłodnym miejscu (np. piwnicy), zanurzone w wilgotnym podłożu i ustawione w pozycji pionowej.
Ściółkowanie – aby zabezpieczyć drzewa oraz krzewy ozdobne, wokół pni umieszczamy warstwę kory, torfu lub suchych liści o grubości ok. 5 cm.
Prace porządkowe – warto pamiętać o drobnych pracach takich jak usuwanie z gałęzi niezebranych wcześniej, zgniłych lub uschniętych owoców (w ten sposób zapobiegamy infekcji) czy czyszczenie oczek wodnych, pomp oraz filtrów wody. W tym celu doskonale sprawdzą się myjki wysokociśnieniowe, które pozwolą pozbyć się mułu, glonów i innych zabrudzeń.
Czyszczenie narzędzi – po wykonaniu ostatnich prac (i jeszcze przed zakręceniem zaworów i spuszczeniem wody z rur) warto wyczyścić narzędzia, których używaliśmy. Za pomocą myjki ciśnieniowej kierujemy strumień wody na zabrudzone elementy, wypłukując piasek, błoto i resztki organiczne.
Komentarze (0)