- News
- 0 polubień
- 125 odwiedzin
- 0 komentarzy

Korzystanie z gorącej pary wodnej to jedna z najskuteczniejszych metod pozbywania się brudu. Urządzenia parowe sprawdzają się zarówno w sprzątaniu domowym, jak i w bardziej wymagających pracach porządkowych – np. w restauracjach czy warsztatach. Jakie powierzchnie można skutecznie czyścić parą? Oto kilka przykładów.
10 miejsc, które wyczyścisz parą
Czyszczenie parowe to uniwersalna i skuteczna metoda sprzątania. Nie tylko pozwala pozbyć się bardzo uciążliwych zabrudzeń, ale także usuwa drobnoustroje oraz odświeża powierzchnie. Co można wyczyścić z użyciem parownicy Karcher?
Płytki podłogowe – wystarczy zastosować dyszę podłogową z przymocowaną ściereczką (bawełnianą lub z mikrofibry – dostępne w zestawie z urządzeniami parowymi lub w wyposażeniu dodatkowym). Przed czyszczeniem parowym zalecane jest odkurzenie podłogi.
Podłogi laminowane i parkiety – podczas ich czyszczenia należy ograniczyć ilość pary do połowy. Można to zrobić dzięki regulacji na pistolecie parowym. Czyszczenie powinno odbywać się szybkimi ruchami, a na dyszy powinny znajdować się dwie ściereczki. Przed czyszczeniem parowym zalecane jest odkurzenie podłogi.
Armatura – z użyciem dyszy do detali można się pozbyć zabrudzeń nawet z trudno dostępnych zakamarków w armaturze sanitarnej. Osady kamienne można usunąć dzięki okrągłej szczotce oraz dużej ilości pary.
Płytki ścienne – podobnie jak w przypadku płytek podłogowych, kafelki ścienne w łazience lub kuchni także można skutecznie wyczyścić z kurzu, zacieków oraz tłustych nalotów.
Kabina prysznicowa – para skutecznie usunie osady z mydła oraz kamień.
Okna i lustra – po wstępnym wyczyszczeniu okien dyszą ręczną zaopatrzoną w powłoczkę, należy nałożyć parę na całą szklaną powierzchnię, a następnie usunąć ją za pomocą ściągaczki do okien. Aby na szybie nie zostały smugi, gumę ściągaczki warto od czasu do czasu przetrzeć suchą ściereczką.
Fugi – do czyszczenia tego elementu najlepiej sprawdzi się dysza do detali w połączeniu z okrągłą szczotką. Energiczne szorowanie pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, które wcześniej zmiękczy gorąca para. Czyszczenie fug silikonowych musi być jednak delikatniejsze - powinno odbywać się wyłącznie z użyciem pary, aby uniknąć ich uszkodzenia.
Okap – to miejsce wyjątkowo narażone na powstawanie tłustych zabrudzeń. Gdy dodatkowo osadza się tam kurz, brud jest bardzo trudny do usunięcia. Można jednak pozbyć się go z użyciem dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotte.
Blat – dysza ręczna świetnie sprawdzi się też do czyszczenia blatów. Po czyszczeniu parowym warto wytrzeć powierzchnię do sucha za pomocą ściereczki w mikrofibry.
Piekarnik – para wodna rozpuści nawet tłuste zabrudzenia w piekarniku, które zbierają się tam nieraz całymi tygodniami. Wylatkowo uciążliwe plamy można usunąć, działając na powierzchnię strumieniem gorącej pary przez dłuższy czas i naprzemiennie przecierając ją ściereczką frotte.
Czytaj także: Parownica – niezastąpiona w domowych porządkach
Komentarze (0)